Trekkingi zagraniczne

Słowacja

To istny raj dla miłośników gór: ponad 60 % powieżni tego kraju to właśnie one ( dla porównania, w Polsce to zaledwie... 3,3%). Na słowackich szlakach każdy znajdzie coś dla siebie - od wymagających szczytów tatarzańskich po łatwe spacery po łagodnych wzgórzach.

 

Z pośród licznych pasm, proponuję wycieczki w kilka moich ulubionych, a są nimi:

Tatry

Największe, najbardziej majestatyczne, ale też najbardziej wymagające. Nasz wysiłek zostanie jednak z pewnością wilokrotnie wynagrodzony wspaniałymi widokami, przepięknymi jeziorami mijanymi po drodze oraz stadami kozic, które na pewno spotkamy. Świstak też może się pojawić.


Tatry Niżne

Mimo że trochę w cieniu Tatr, to wcale im nie odbiegają urodą. Znacznie rzadziej odwiedzane niż Tatry, skrywają wiele dzikich miejsc, gdzie najczęstrzymi bywalcami są cały czas zwierzęta. Dodatkową atrakcją są tzw. utulnie czyli chatki, w których podczas kiludniowej wędrówki możemy spędzać noce- na dziko, ale nie do końca.


Mała Fatra

Góry tak urozmaicone, że jeden dzień dostarcza nam z początku wrażeń zarówno rodem z gór wysokich ( drabinki, łańcuchy), aby za chwilę zmienić się w wpokojny spacer wśród górskich łąk.  Przepiękne pasmo, które koniecznie trzeba zobaczyć o każdej porze roku!


Rumunia

Rumunia to serce Karpat, to właśnie tutaj spotykają się Karpaty Wschodnie i Południowe. To również tutaj znajduje się drugie w Karapatach (i jedyne po Tatrach) pasmo o charakterze alpejskim.

Kolejny kraj, gdzie opcji górskich wędrówek jest niezliczona ilość. Poniżej tylko kilka przykładów nieograniczonych górskich możliwości.

Region Maramuresz

Najbardziej znane w tym regionie są Góry Marmaroskie, których część znajduje się również na terenach Ukrainy. Jednak w tym regionie warto się również pokręcić po niższych pasmach. To właśnie tam, będziemy mieli okazję podglądać tradycyjne życie mieszkańców i ich przepiękne, barwne stroje, które noszą jeszcze na co dzień. Wędrując łagodnymi pagórkami, od czasu do czasu napotkamy przepięne, stare drewniane domy i bramy. Niewykluczone, że gościnni mieszkańcy zaproszą nas do nich na krótki odpoczynek.


Fagarasze

To najwyższe pasmo Rumunii i drugie po Tatrach pod względem wysokości pasmo Karpat. Największą atrakcją jest na pewno przejście całą główną granią, czyli około 70 km pieszej wędrówki wśród zapierających dech w piersiach widoków. Oczywiście krótsze, łatwiejsze opcje ale równie atrakcyjne widokowo też są możliwe.


Alpy Rodniańskie

Góry Rodniańskie zwane często Alpami Rodniańskimi, ponieważ jako jedyne w tej części Europy są momentami bardzo skaliste. To rówież najpopularniejsze pasmo północnej Rumunii. W maju i czerwcu są one pokryte niezliczoną ilością rododendronów, dlatego jest to być może najlepszy czas, żeby to właśnie wtedy tam jechać.


Gruzja

W słynnej legendzie, którą ochoczo cytuje każdy napotkany Gruzin, mówiącej, że gdy Bóg rozdzielał ziemie między ludy, tereny Gruzji jako najpiękniejsze na całej ziemi, chciał zostawić sobie, jest sporo prawdy. Ten stosunkowo niewielki kraj kryje w sobie przepiękne górskie regiony, które, mimo że często ze sobą sąsiadują, bardzo się od siebie różnią.

Trekkingi w Swanetii

To właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt Gruzji- Schara oraz jeden z najtrudniejszych szczytów Kaukazu- słynna Ushba. Na szczęście, żeby móc je podziwiać, nie musimy wszyscy być

wytrawnymi wspinaczami: szczyty te możemy oglądać z licznych tras trekkingowcy. Ścieżki prowadzące do lodowców czy na szczyty powyżej 3 tys. metrów są w zasięgu ręki niemal każdego. Przechądząc górskimi dolinami będziemy natomiast mijać stare, kamienne wieże obronne, które są symbolem całego regionu. Z tego też powodu Swanetia została wpisana na listę UNESCO.


Trekkingi w Tuszetii

Kraina na końcu świata, przez kilkanaście miesięcy w roku jedynym możliwym sposobem dotarcia tam jest droga powietrzna. Dlatego też tylko nieliczni śmiałkowie zostają tu cały rok. Jendak nawet w sezonie letnim niełatwo tu dotrzeć: prowadzi tu 70 km gruntowa droga, często pełna błota i kamieni, której przejaz zajmuje około 5 godzin ( przy dobrych warunkach!). Mimo że należy do jednej z najniebezpieczniejszych dróg świata, warto zaryzykować, ponieważ przejazd nią to niesamowita przygoda: ciągła jazda nad przepaściami, serpentyny, wspięcie się na niemal 3 tys. metrów, czyli najwyższą przejezdną przełęcz na całym Kaukazie, ale przede wszystkim absolutnie piękne widoki!

Kilkudniowy trekking w Tuszetii, to również niesamowite przeżycie: wędrówki przepięknymi dolinami, możliwość wchodzenia na stosunkowo łatwe czterotysięczniki, widoki na wiecznie ośnieżone, skaliste szczyty pobliskiej Czeczenii. I dzika, nieskażona przez człowieka przyroda. A po drodze spotkania z niezwykle ciekawą tuszecką kulturą: obronnymi wieżami, licznymi kapliczkami i kopczykami- miejscami składania ofiar gdzie religia chrześcijańska miesza się z pogańskimi wierzeniami.


Okolice Kazbeka/ Stepancmindy

To właśnie tutaj znajduje się jeden z najwyższych i zdecydowanie najbardziej popularnych szczytów Gruzji. I wcale to nie dziwi, bo to naprawdę piękna góra! Jednak żeby ją zdobyć potrzebne jest doświadczenie w górach wysokich, umiejetność posługiwania się odpowiednim sprzętem i oczywiście właściwe przygotowanie.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z górami wysokimi, świetnym pomysłem jest trekking pod szczyt, do stacji meteorologicznej. Ten dwudniowy trekking, który nie prezentuje większych trudności technicznych, dostarcza niesamowitych widoków i przeżyć, a dotarcie do celu na wysokości 3560 m n.p.m. daje nie lada satysfakcję. 

W okolicy jest możliwość innych licznych trekkingów, zarówno jedno jak i kilkudniowych. Jako że to Kazbek przyciąga najwięcej chętnych, inne szlaki są zdecydowanie mniej uczęszczane,  co z kolei pozawala na spokojne obcowanie z przyrodą i majestatem gór.


Mały Kaukaz

Patrząc na mapę Gruzji możemy zobaczyć, że jest ona wyraźnie przedzielona na dwie części: Wielki Kaukaz na północy kraju ( do którego należą wszystkie regiony opisane powyżej) oraz Mały Kaukaz- w części południowej.

Jednak niech sama nazwa nie wprowadzi nas w błąd: te „małe” góry osiągają w Gruzji ponad 3 tys. metrów! W tej części, podobnie jak w przypadku Wielkiego Kaukazu, mamy kilkanaście pasm do wyboru, np. :

 • Góry Meschedzkie, które zaczynają się nad Morzem Czarnym i wiodą w głąb lądu. Na ich obszarze znajduje się przepięny, a zarazem największy park narodowy Gruzji- Park Borjomi. Niższe partie tych gór porośnięte są przepięknymi, dziewiczymi lasami, natomiast wyżej teren jest odsłonięty, co pozawala na podziwianie widoków, które, przy odrobinie szczęścia rozciągają się zarówno na Morze Czarne jak i łańuch Wielkiego Kaukazu. Spacery w tym regionie to również świetna okazja do zapoznania się z wciąż żywą gruzińską kulturą pasterską: napotamy tu liczne drewniane chatki i szałasy, gdzie pasterze spędzają ze swoimi stadami cieplejszą część roku. Ich wyroby, to prawdziwa uczta.

 

  • Góry Samsarskie- góry oddzielone od góry Meschedzkich zaledwie jedną głęboką doliną, jednak ich klimat i krajobray są zupełnie inne ( właśnie dlatego Gruzja to tak ciekawy kraj!). Zjeżdżając na południe, żegnamy się z lasami i ich bujną roślinnością, wkraczamy w zupełnie inną strefę klimatyczną. Tutaj będziemy mieli okazję chodzić po pięknym w sowjej surowości, wulkanicznym paśmie. Pasmo, w którym turyści stanowią cały czas egzotyczne zjawisko, a za szlaki służą pasterskie ścieżki lub po prostu droga na azymut.. Najwyższy szczyt pasma, wylkan Didi Abuli, a zarazem najwyższy szczyt gruzińskiej części Małego Kaukazu ( 3 300 m n.p.m.) to być może jeden z najbardziej widokowych szczytów całej Gruzji: przy dobrej widoczności roztacza się z niego niesamowita panorama....na cały kraj!


Francja- Alpy/Pireneje

Francja, a zwłaszcza Alpy, to miejsce, w którym spędziłam tysiące godzin na górskich wędrówkach. Były to dla mnie pierwsze góry wyższe od Tatar, które poznałam. I mimo że częściej wybieram wschodnie regiony, bo tam góry są bardziej dzikie i na każdym kroku czeka przygoda, to akurat w tę część Europy Zachodniej, która również bywa zadziwiająco dzika, bardzo chętnie wracam.

Alpy Delfickie: Park Nardowy Ecrins

Największy park narodowy Francji. To właśnie tutaj znajduje się pierwszy, idąc od południa, czterotysięcznik Alp. Pasmo położone na pograniczu Alp Południowych i Północnych. Dzięki temu możemy tu podziwiać zarówno groźne, poszarpane alpejskie szczyty, ogromne lodowce jak i łagodniejsze krajobrazy, których zarówno klimat jak i roślinność zbliżone już są do śródziemnomorskiej.

Ilość oznakowanym szlaków, klimatycznych górskich schronisk i jeszcze bardziej klimatycznych, prostych, kamiennych pasterskich chatek, w których można spędzić noc sprawiają, że jest to raj dla wędrowców. Ta część Alp jest również zdecydowanie mniej popularna wśród turystów aniżeli pasma położone bardziej na północy Francji, dzięki czemu cały czas możemy tu zaznać spokoju, który jest jedynie przerywany świstem świstaków czy przemarszem stada koziorożców górskich.


Góry Wielkiej Kartuzji

Miejsce, które za swą pustelnię obrał zakon Kartuzów i tym samym nadał mu nazwę. Przechadzając się po tym paśmie, którego dużą część stanowią przepiękne, ogromne  świerkowe lasy, dzięki czemu panuje tu specyficzny mikroklimat- sporo opadów, często utrzymujące się mgły, zaczynamy rozumieć, dlaczego to właśnie tu ci milczący, zadumani mnisi postanowili się osiedlić.

Pasmo znacznie niższe ( najwyższy szczyt, Chamechaude liczy 2082 m n.p.m.) niż opisywane wcześniej góry Ecrins, jednak w tym wypadku, ta skromna wysokość wcale nie sprawia, że są mniej atrakcyjne! W dolnych partiach wspomniane już przepięne lasy ( między innymi dlatego został tu stworzony park narodowy), spokojne przysiółki, gdzie możemy jeszcze cały czas oglądać życie ludzkie przebiegające w harmonii z naturą. W wyższych częściach wapienne szczyty o przepięknych formach, z których roztaczają się nisłychanie rozległe panoramy- to właśnie stąd mamy okazję podziwiać Mont Blanc z bardzo ciekawej perspektywy. Ogromną zaletą tego miejsca jest fakt, że wyznaczone szlaki mogą zadowolić zarówno tych, co poszukują bardziej ekstremalnych wrażeń ( boczne szlaki to często szlaki niemal wspinaczkowe) jak i osoby, które pragną spokojnej wędrówki w pięknych okolicznościach przyrody.


Góry Vercors

To kolejne mniej odkryte alpejskie pasmo, które zdecydowanie zasługuje na spędzenie w nim co najmniej kilku dni.  Ten przepiękny płaskowyż, którego najwyższe partie objęte są ścisłą ochroną ze względu na cenne walory przyrodnicze (brak osad ludzkich, tylko nieliczne szlaki turystyczne) to miejsce dla tych, którzy lubią poczuć się „odcięci od świata”. Nie bez powodu w czasie II wojny światowej miejsce to, stanowiące naturalną fortecę, było największą bazą francuskigo ruchu oporu.

Inną ciekawą opcją do wędowania w tym regionie jest przjeście całości ( 332 km!) lub części głównego szlaku Vercors ( Grande Traversée du Vercors).  Szlak ten jest świetnie przygotowany, przebiega przez najbrdziej atrakcyjne części całego pasma i pozwala odkryć jego liczne uroki: przepiękne widoki, lokalną kulturę i kuchnię ( szlak jest tak zaplanowany, że noce można spędzać w tzw. gîtes czyli niewielkich prywatnych schroniskach) a także nizwykle ciekawą historię regionu.


Pireneje

Trzecie pod względem wielkości góry Europy rozciągające się pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a Morzem Śródziemnym. Dla tych, co dysponują długim urlopem i dobrą kondycją, najlepszym sposobem na ich poznanie jest przejście całego pasma „ od oceanu do morza” (lub odwrotnie): 900 km i 50 000 metów przewyższeń. Na szęście krótsze, kilkudniowe trekkingi też tu są możliwe. Pireneje dzielą się na trzy główne części, a każda z nich ma swój własny, niepowtarzlany klimat. Pireneje Atlantyckie ( pokrywające się z niezwykle ciekawym kulturowo Krajem Basków), to w dużej części zielone, dość łagodne wzniesienia, które przyciągają licznych pasterzy.

Pireneje Centralne to z kolei najwyższa część pasma- surowe, majestatyczne, skaliste góry, a pomiędzy nimi przepiękne górskie jeziora ( to właśnie tutaj jest największe skupienie górskich jezior w Europie).

Pireneje Wschodnie to znów powrót do nieco łagodniejszych szczytów i wędrówka w łagodnym śródziemnomorskim klimacie. Dodatkową atrakcją też części Pirenejów są niesamowicie malownicze wioski i małe miasteczka u podnóży gór


Północna Francja

Trekking w Bretanii

Co prawda Bretania nie ma zbyt wiele wspólnego z górami, jednak wędrówka wzdłuż wybrzeży Atlantyku, wśród wielobarwnych wrzosowisk, klifów i kolorowaych skał jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy niekoniecznie lubią pokonywać duże przewyższenia, ale za to marzą o spokojnej wędrówce wśród niesamowitej scenerii. Dodatkową atrakcją są spotkania z mieszkańcami tego regionu, którzy wyróżniają się gościnnością.


Pomoc w zorganizowaniu trekkingu/wyjazdu ( kraje i góry opisane w Ofercie)

Zorganizowanie trekkingu czy też jakiegokolwiek innego wyjazdu w nieznany nam teren to trudne i czasochłonne zajęcie. Nie wiemy od czego zacząć, jaką wybrać trasę gdzie najlepiej nocować i jak się przemieszczać. Dla tych, którzy chcą wyjechać na trekking na własną rękę, proponuję pomoc w zaplanowaniu i zorganiozwaniu takiego wyjazdu.

W czym mogę pomóc?

 

 • wybór odpowiednich tras ( po wcześniejszym zapoznaniu się z Waszymi oczekiwaniami) wraz z mapką trasy i opisem + zestaw zalecanych do kupienia map danego terenu

 

 • pomoc w zorganizowaniu/rezerwacji noclegów, transportu
 • przydatne/praktyczne informacje o danym trekkingu/kraju

 

 

Pomoc w zorganizowaniu wyjazdu/wycieczki (innych niż trekkingowe) do takich krajów jak:

 • Francja
 • Rumunia
 • Gruzja
 • Iran
 • Wietnam
 • Laos
 • Kambodża

 

W czym mogę pomóc?

 

 • propozycja przebiegu wycieczki ( po wcześniejszym zapoznaniu się z Waszymi oczekiwaniami) wraz z mapką trasy i opisem
 • pomoc w zorganizowaniu/rezerwacji noclegów, transportu
 • przydatne/praktyczne informacje o danym kraju, wymaganych dokumentach ( np. wizy )

 

Koszt usługi:

Ceny zależą od długości wyjazdu, jednak średnia cena za pomoc w zorganizowaniu tygodniowego trekkingu/wyjazdu do 5 osób to około 600 zł. W przypadku dłuższych wyjazdów i wyjazdów dla większej liczby osób, zapraszam do indywidualnego kontaktu

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej    AKCEPTUJĘ